Jarosław GrzędowiczJarosław Grzędowicz (ur. 3 maja 1965 we Wrocławiu) – polski pisarz fantastyki, dawniej redaktor i tłumacz komiksów.

Debiutował w roku 1982 r. opowiadaniem Azyl dla starych pilotów, zamieszczonym w łódzkim tygodniku „Odgłosy”. W tym samym roku w tym samym periodyku zamieścił utwór Twierdza Trzech Studni.

Wraz z Feliksem Kresem, Jackiem Piekarą i innymi pisarzami fantastyki współtworzył grupę literacką Klub Tfurcuf. Jej celem było doskonalenie warsztatu pisarskiego nastoletnich wówczas członków. Grupa pod zmienioną nazwą działała jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych.

W 1990 razem z Rafałem A. Ziemkiewiczem, Andrzejem Łaskim, Krzysztofem Sokołowskim i Dariuszem Zientalakiem założył magazyn literacki „Fenix”. Od roku 1993 aż do ostatniego numeru czasopisma w 2001 był jego redaktorem naczelnym. W tym czasie jego aktywność pisarska zmalała.

Był felietonistą w „Gazecie Polskiej”. Zajmuje się tłumaczeniem komiksów. Jego opowiadania publikowane były w „Nowej Fantastyce”, „Feniksie”, oraz wielu antologiach science fiction.

W roku 2003 ukazał się zbiór jego opowiadań grozy Księga jesiennych demonów (Fabryka Słów), w 2005 pierwszy tom powieści Pan Lodowego Ogrodu (Fabryka Słów) (t. II: 2007, t. III: 2009, t. IV, ostatni: 2012), a w 2006 powieść Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy (Fabryka Słów), która jest kontynuacją opowiadania Obol dla Lilith.

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest mężem Mai Lidii Kossakowskiej.